T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

SU ÜRÜNLERİ YETİŞTİRİCİLİK TESİSLERİ ZİYARETİ

Yayın Tarihi : 29.1.2020

​            İlimiz Gerze İlçesi açıklarında bulunan su ürünleri yetiştiricilik tesislerine Sayın Vali Yardımcımız Murat GİRGİN tarafından 28Ocak 2020 tarihinde ziyaret gerçekleştirildi. Ziyaret İl Müdür VekilimizAhmet TAM, Balıkçılık ve Su Ürünleri Şube Müdür VekilimizTülin ERDEM, Gerze İlçe Tarım ve Orman Müdür Vekilimiz Fatih SAZAK ve teknik personelin katılımıylagerçekleştirilmiştir.

            Sayın Vali Yardımcımız Murat GİRGİN ziyaret sırasında tesis sahibi firma temsilcilerinden ve teknik personelinden hem ziyaret edilen tesisler hakkında, hem de su ürünleri yetiştiricilik sektörünün ülkemizdeki durumu ve ülkemizin su ürünleri yetiştiriciliğinde dünya çapında sektördeki yeri hakkında bilgi almıştır. Firma yetkilileri söz konusu tesiste son teknolojinin kullanılarak üretim yapıldığını, yemleme işlemlerinin "barge" adı verilen platform üzerinden tamamen otomatik olarak gerçekleştirildiğini ve bu barge sisteminin Karadenizde ilk ve ülkemizde en büyük barge sistemi olduğunu belirtmişlerdir.

            İl Müdür Vekilimiz Ahmet TAM, su ürünleri yetiştiriciliğinde İlimizin mevcut durumu ve hedefleri hakkında bilgi vermiştir. Şu an İlimizde denizde faaliyette bulunan 10 adet tesisimizin bulunduğunu ve bu tesislerin mevcut kapasitesinin 6.074 ton/yıl olduğunu, hedeflenen 31 tesis tamamlandığında İlimiz yetiştiricilik miktarının 31.580 ton/yıl'a ulaşarak, ülkemizde sayılı su ürünleri yetiştiricilik bölgelerinden birisi olacağını belirtmiştir. Tüm tesislerin 2023 yılı sonuna kadar faaliyete geçmesinin hedeflendiğini belirten İl Müdür Vekilimiz Ahmet TAM, 2023 yılı su ürünleri ihracatı ülke hedefi olan bir milyar dolar hedefine 2019 yılı sonunda ulaşıldığı için, 2023 yılı ülke hedefinin iki milyar dolara revize edildiğini söyleyerek bu hedefe ulaşmada İlimizin de önemli bir katkı sağlamasının hedeflendiğini belirtmiştir.