T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

5 ARALIK DÜNYA TOPRAK ve KADIN HAKLARI GÜNÜ KUTLU OLSUN

Yayın Tarihi : 5.12.2020

         Toprak insanlık kültüründe iyiliğin, doğurganlığın, cömertliğin, bereketin, saflığın, temizliğin simgesi olarak benimsenir. "Doğurganlık" simgesi üzerinden "kadınlık" niteliğiyle koşutluk kurulur. Bunun örnekleri o denli çoktur ki. Tarımla, toprakla erkekten çok kadının içli dışlı oluşu bir gerçektir.

             Toprak üzerinde tüm yaşamsal faaliyetlerimizi sürdürdüğümüz, bitkisel gıdaların tamamını ürettiğimiz, hayvansal gıdaları üretmemizi sağlayan, bir atıp yüz alabildiğimiz olmazsa olmazımızdır toprak. Tarımsal üretim ve faaliyetlerimizde bilinçli gübre ve ilaç kullanımına önem verelim. Erozyona ve topraklarımızın taşınmasına neden olan yanlış toprak işleme ve faaliyetlerinden uzaklaşıp, tarım alanlarımızda toprak canlılığını koruyarak üretim yapalım.

            Gıdanı koru sloganıyla israftan vazgeçip bilinçli ve temiz gıda tüketimini sağlayalım. Bu güzel Ülkemizde yaşayan sorumluluk sahibi bir insan olarak topraklarımızın ve toprak ana kavramı ile kadınlarımızın hayatımızdaki önemini gelecek nesillerimize anlatabilmeliyiz. ''Toprak Varsa Hayat Var'' sloganıyla 5 Aralık Dünya Toprak ve Dünya Kadın Hakları Günü kutlu olsun.